Zaznacz stronę

Co to jest pellet i jakie są jego rodzaje?

Data publikacji: 18.01.2021

Zanieczyszczenie środowiska to istotny problem, z którym zmaga się obecnie ludzkość. Coraz częściej docierają do nas informacje o znacznym przekroczeniu norm zawartości pyłów w powietrzu. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, iż większość gospodarstw domowych wyposażonych jest w tradycyjne piece węglowe. Najlepszym rozwiązaniem służącym ograniczeniu emisji szkodliwych dla naszego zdrowia substancji jest zmiana sposobu ogrzewania. Najbardziej rekomendowana jest zmiana pieca na gazowy. Niestety nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Na szczęście rynek oferuje obecnie inne, równie skuteczne rozwiązanie. Jest nim pellet. Co to takiego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Pellet, czyli ekologiczne biopaliwo

Stosowanie jako opału węgla niskiej jakości lub, co gorsza, różnego rodzaju odpadów, powoduje emisję szkodliwych subtancji (takich jak: dwutlenek węgla, tlenki siarki, tlenki azotu, metale ciężkie oraz pyły). Czym więc powinniśmy palić w piecach, aby ograniczyć stopień zanieczyszczenia powietrza? Doskonałą alternatywą wydaje się być pellet. Jest to bowiem surowiec całkowicie nieszkodliwy dla środowiska. Można powiedzieć, że podczas jego spalania emisja dwutlenku węgla jest zerowa. Jak to możliwe? Ilość tego związku chemicznego pochłaniana przez rośliny (z których powstaje pellet) podczas ich wzrostu jest bowiem równa jego ilości emitowanej podczas spalania tego surowca. Jak wygląda to ekologiczne biopaliwo? Ma ono postać granulatu o długości około 3 cm oraz niewielkiej średnicy (6-8 mm). Ograniczenie emisji szkodliwych substancji nie jest jedyną zaletą wykorzystywania pelletu. Inne to m.in niewielka ilość popiołu, a co za tym idzie również i łatwość w utrzymaniu czystości kotłowni. Dodatkowo fakt, iż pellet sprzedawany jest zwykle w 15-litrowych workach sprzyja wygodzie w jego transporcie oraz magazynowaniu. Również w tym aspekcie znacznie wygrywa on z popularnym węglem. Ponadto pellet jest niezykle wydajny. Jego stosowanie przyniesie więc niewątpliwie znaczne oszczędności.

Jak powstaje pellet?

Produkcja pelletu jest procesem wieloetapowym. Na początku odbywa się rozdrabnianie surowca, który stanowią różnego rodzaju odpady roślinne. Bardzo istotne jest, aby na tym etapie nie dopuścić do zanieczyszczenia surowca. Tylko czysty pellet spełnia bowiem normy jakościowe. Kolejnym krokiem jest suszenie. Odbywa się ono w temperaturze nieprzekraczającej 90°C. Surowiec jest następnie powtórnie rozdrabniany. Pellet uzyskuje swoją charakterystyczną formę granulatu w wyniku procesu tłoczenia rozdrobnionego materiału przez specjalną matrycę z otworami. Proces formowania umożliwia lignina, czyli substancja naturalnie występująca w surowcach roślinnych wykorzystywanych do produkcji pelletu. Brak konieczności stosowania sztucznych dodatków sklejających wpływa na wysoką jakość produktu. Ostatni etap to chłodzenie gotowego granulatu. Dzięki temu zachowuje on swoje właściwości.

Jakie są rodzaje pelletu?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pelletu. Są to między innymi:

✔️ pellet drzewny (produkowany z odpadów drzewnych),

✔️ pellet agro (np. ze słomy lub biomasy roślin energetycznych),

✔️ pellet z łuski słonecznika,

✔️ pellet z innych odpadów.

Najbardziej populanym jest zaś pellet drzewny. Jest on produkowany np. z trocin, zrębek lub innych odpadów drzewnych. Do jego wytwarzania wykorzystuje się zarówno odpady z drzew liściastych, jak i iglastych. Pellet z drzew iglastych wykazuje jednak nieco lepsze parametry. Produkcja pelletu drzewnego stanowi doskonały sposób na zagospodarowanie pozostałości drzew. Jego produkcja nie wiąże się z wycinką lasów. Dlatego też jest on tak przyjazny środowisku. Pellet drzewny może być wykorzystywany do ogrzewania gospodarstw domowych, mieszkań, budynków użyteczności publicznej, a nawet warsztatów. Nawet taka drobnostka jak zmiana materiału opałowego może znacznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dlatego warto się na to zdecydować. Przyniesie to bowiem korzyści nie tylko nam, ale również i innym.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja