Zaznacz stronę

Ekogroszek czy pellet? Porównanie

Data publikacji: 18.01.2021

Decyzja o wyborze systemu ogrzewania nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać.  Istnieje wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas dokonywania tego wyboru. Najważniejsze z nich to: koszty, kaloryczność oraz wpływ na środowisko. Wśród paliw stałych stosowanych do ogrzewania największą popularnością cieszą się obecnie pellet oraz ekogroszek. Jakie są największe zalety ich stosowania? Na którą opcję najlepiej się zdecydować? Wady oraz zalety tych paliw stałych przedstawiono poniżej.

Co to jest ekogroszek i jakie są jego zalety?

Ekogroszek to paliwo stałe, które ma postać drobnego granulatu (stąd też jego nazwa). Powstaje on oczywiście z węgla kamiennego. Charakteryzuje się on wysoką kalorycznością, dlatego też jest on niezwykle wydajny. Ze względu na niską zawartość siarki oraz substancji niepalnych jego spalaniu towarzyszy znikoma emisja szkodliwych substancji. Ekogroszek produkuje się z pokruszonego i przesianego węgla, który następnie jest płukany. To właśnie dzięki tym procesom z węgla usuwane są substancje szkodliwe oraz miał. W wyniku spalania ekogroszku powstaje również znacznie mniej popiołu niż w przypadku spalania zwykłego węgla. Opisywane paliwo charakteryzuje również bardzo niska spiekalność, dzięki czemu jest ono efektywniej spalane. Podczas zakupu ekogroszku warto zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas produkt posiada certyfikat wystawiony przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Certyfikat ten stanowi gwarancję jakości oraz spełnienia wszelkich norm.

Co to jest pellet?

Pellet jest paliwem stałym produkowanym z drewna, które jest surowcem odnawialnym. Dlatego też jego źrodło jest więc niewyczerpywalne. Produkcja pelletu nie jest skomplikowanym procesem. Polega ona na sprasowaniu trocin pod ciśnieniem przy użyciu pary wodnej. Produkt ten ma ostatecznie postać granulatu o długości około 3 cm oraz średnicy od 6 do 8 mm. Pellet określany jest mianem biopaliwa, gdyż jest on przyjazny dla środowiska. Jego spalanie wiąże się oczywiście z emisją dwutlenku węgla, jednak związek ten jest wcześniej pobierany z atmosfery przez rośliny. Dlatego też ostatecznie jego ilość w atmosferze nie zwiększa się. Pellet jest produktem, którego jakość bardzo łatwo jest ocenić. Bardzo istotne jest, aby nie zawierał on niepożądanych dodatków, gdyż wpływają one negatywnie na jego wartość. Spalanie pelletu z chemicznymi domieszkami nie jest już tak ekologiczne. Dlatego przy zakupie tego biopaliwa warto jest uważnie przyjrzeć się jego barwie. Powinna ona być jednolita na całej powierzchni granulatu. Podczas produkcji pelletu jest on poddawany procesowi suszenia. Dlatego też charakteryzuje się on niezwykle niską zawartością wilgoci. Właśnie dzięki temu jest on tak wydajnym paliwem. Magazynowanie pelletu jest bardzo wygodne, gdyż jest on sprzedawany w poręcznych opakowaniach. Niewielka ilość popiołu wydzielana podczas jego spalania pozwala na bezproblemowe utrzymanie kotłowni w czystości. Ponadto popiół ten można również efektywnie wykorzystać. Okazuje się, że może on w pełni zastąpić nawozy sztuczne wykorzystywane w ogrodzie. Jego działanie korzystnie wpływa na plony. Jest on jednocześnie w pełni bezpieczny.

Ekogroszek czy pellet – na co się zdecydować?

Zarówno ekogroszek, jak i pellet posiadają swoje wady i zalety. Z tego też względu nie można jednoznacznie określić, które z tych paliw jest lepsze. Oba te paliwa są jednak w stanie w pełni zastąpić zwykły węgiel, którego używanie ma szkodliwy wpływ na środowisko. Ekogroszek oraz pellet są więc świetnym rozwiązaniem dla osób, dla których działania na rzecz poprawy jakości powietrza są istotne. Ważnym aspektem, na który większość z nas zwraca uwagę są koszty. Cena ekogroszku jest jednak nieznacznie niższa niż pelletu, a w przypadku niektórych producentów nawet porównywalna. Ogrzewanie budynków z wykorzystaniem ekogroszku oraz pelletu wymaga zaopatrzenia w specjalną instalację grzewczą. Jednak zdecydowanie warto w nią zainwestować, gdyż z czasem przyniesie ona korzyści nie tylko nam, ale również i środowisku.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja