Zaznacz stronę

Jak efektywnie wykorzystać popiół powstały po spaleniu pelletu

drzewnego?

Data publikacji: 18.01.2021

Jedną z zalet ogrzewania budynków za pomocą pelletu drzewnego jest możliwość efektywnego wykorzystania popiołu powstałego w wyniku jego spalania. Dodatkowo na podstawie tylko i wyłącznie wyglądu samego popiołu można również stwierdzić, czy mamy do czynienia z pelletem dobrej jakości. W jaki sposób można to zrobić? Jak najlepiej wykorzystać popiół? Jakie inne korzyści wiążą się z ogrzewaniem za pomocą pelletu drzewnego? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji na ten temat.

Przewaga pelletu drzewnego nad węglem

Dlaczego pellet drzewny jest lepszy niż tradycyjny węgiel? Przede wszystkim jego spalanie nie wiąże się z emisją tak licznych szkodliwych substancji do otoczenia. Ponadto do jego produkcji wykorzystywane są odpady roślin, które do swojego wzrostu potrzebują dwutlenku węgla, który pochłaniają z otoczenia. Dlatego też ostateczny bilans emisji tego związku chemicznego w wyniku spalania pelletu drzewnego jest zerowy. Ilość popiołu powstała w wyniku spalania pelletu jest stosunkowo niewielka (w przeciwieństwie do tradycyjnego węgla, którego spalanie generuje jego duże ilości). Dlatego też utrzymanie kotłowni w czystości nie jest w przypadku ogrzewania pelletem żadnym problemem.

Dodatkowo istnieją efektywne sposoby wykorzystania popiołu. Na podstawie wyglądu otrzymanego podczas spalania pelletu popiołu można również stwierdzić, czy stosowane przez nas paliwo charakteryzuje się dobrą jakością. Więcej informacji na ten temat znajdziecie poniżej.

Czyste powietrze to nie wszystko

Ograniczenie emisji szkodliwych substancji (takich jak np. tlenki siarki i azotu oraz metale ciężkie) do otoczenia to nie jedyna zaleta ogrzewania pelletem drzewnym. Przewagą tego biopaliwa stałego nad węglem jest również fakt, iż surowce potrzebne do jego wytworzenia są niemal niewyczerpywalne. Do jego produkcji wykorzystywane są bowiem różnego rodzaju odpady pochodzenia roślinnego (np. trociny, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obróbką drewna).

Pellet drzewny jest w stanie zapewnić ciepło w każdym domu. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Podczas jego spalania powstaje popiół, który może zostać efektywnie zagospodarowany. W jaki sposób? Otóż może on zostać wykorzystany jako bezpieczny nawóz, który wspomoże szybki wzrost warzyw i owoców w naszym ogródku. Nawóz ten nie zawiera dodatku jakiejkolwiek chemii, dlatego też uprawiane w jego obecności rośliny są w pełni zdrowe. Popiół powstający w wyniku spalania pelletu drzewnego wykazuje właściwości zbliżone do klasycznego popiołu drzewnego (stosowanego jako składnik wzbogacający skład gleby w ogrodach ekologicznych).

Popiół będący wynikiem spalania pelletu drzewnego poprawia właściwości fizykochemiczne gleby, co z kolei zapewnia większe plony. Dlatego też można więc w pełni zastąpić nim nawozy sztuczne. Popiół ten charakteryzuje się wysokim pH – z tego powodu może być również stosowany do odkwaszania gleb (zamiast wapna nawozowego). Dzięki stosowaniu pelletu drzewnego możemy cieszyć się nie tylko lepszej jakości powietrzem ale również naturalnie pięknym ogrodem.

Charakterystyka popiołu powstałego w wyniku spalania pelletu drzewnego

To, jaki popiół otrzymamy w wyniku spalania pelletu zależy w dużej mierze od jakości tego paliwa stałego. Pellet drzewny wysokiej jakości spala się do popiołu o barwie szaro-brązowej. W jego przypadku przepalone włókna drzewne oraz cząstki pyłu stanowią znikomą ilość. Pellet złej jakości (czy zazwyczaj pellet niecertyfikowany) posiada często liczne, niepożądane dodatki.

Często charakteryzuje się on wysoką zawartością azotu, siarki oraz metali ciężkich. Oczywistym jest więc, iż popiół powstały w wyniku spalania złej jakości pelletu nie będzie wykazywał korzystnych właściwości wpływających na wzrost roślin. Dlatego też przy dokonywaniu zakupu pelletu należy zwracać uwagę na jego jakość. Popiół po jego spalaniu można wówczas bez obaw wykorzystywać jako nawóz w ogrodzie.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja