Zaznacz stronę

Jak prawidłowo palić pelletem?

Data publikacji: 15.03.2021

Pellet stanowi ekologiczne źródło energii, które pozwala na ogrzewanie domu w tani i wygodny sposób. Wysoka wartość opałowa sprawia, że dużo energii jest wydobywane z niewielkiej objętości (lub masy) produktu. Jednocześnie sam proces wytwórczy zwiększa jego gęstość energetyczną. Jednocześnie jest to paliwo, które nie degraduje środowiska, a dodatkowo jest wygodne w obsłudze (automatyczne podajniki stanowią skok technologiczny w stosunku do kotłów zasypowych). W artykule zostaną opisane zasady, które sprawią, że pellet będzie spalany prawidłowo, a uzysk cieplny zostanie zoptymalizowany.

Czym jest pellet?
W pierwszej kolejności warto wytłumaczyć czym w ogóle jest pellet. Tym mianem nazywamy suchy granulat, który powstaje w wyniku przetwórstwa produktów pochodzenia roślinnego. Najpopularniejsze są skrawki, ścinki i trociny drzewne, ale jest to tylko przykład. Często pellet jest produkowany z odpadów przemysłu (np. z tartaków). To sprawia, że produkt nieprzydatny w jednej branży, staje się pełnowartościowym produktem po odpowiednim przetworzeniu. Łatwo sobie wyobrazić, że jest to rozwiązanie, które jest korzystne z ekologicznego punktu widzenia.

Zasady, które pomogą w prawidłowym spalaniu pelletu i wykorzystaniu pełni jego potencjału
Po wstępie dotyczącym samego pelletu warto przejść do sedna tego artykułu. Zawsze powinno się optymalizować proces spalania. Lepsze rezultaty można osiągnąć również poprzez odpowiednie wykorzystanie pelletu. Pierwszą zasadą jest wybór odpowiedniego kotła. Warto zwrócić uwagę na efektywność urządzenia. Wygodne jest stosowanie kotła z automatycznym podajnikiem. Niektóre modele posiadają również iskrownik, co sprawia, że do rozpalenia ognia wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk.

Drugą kwestią jest odpowiedni dopływ powietrza, które stanowi podstawę procesu spalania. Wykorzystanie pełni potencjału pelletu można osiągnąć przez doprowadzanie powietrza wtórnego. Kotły, które posiadają taką możliwość, dają wyższe rezultaty poprzez dopalanie gazów, które w innym przypadku zostałyby odprowadzone do komina. W przypadku przewidzenia zastosowania kotła na pellet można również zoptymalizować uzyski poprzez zastosowanie mniejszego przekroju komina niż w przypadku tradycyjnego paliwa jak węgiel kamienny czy drewno kawałkowe. Jeśli przekrój będzie zbyt duży, może dochodzić do gaszenia płomienia wskutek działania zbyt dużego ciągu.

Kolejnym aspektem, nad którym można się zastanowić, jest zastosowanie automatyki budynkowej. Algorytmy pozwalają na osiągnięcie maksymalnych efektów. Wychładzanie pomieszczeń, a późniejsze gwałtowne ogrzewanie jest mniej efektywne niż utrzymywanie stałej temperatury. Automatyka wykorzystuje odczyty temperatury i sprawia, że proces spalania jest wydajny. Te cztery ogólne zasady, sprawiają, że palenie i tak już wydajnym pelletem, stanie się jeszcze bardziej efektywne i wygodne.

Wybór odpowiedniego pelletu
Stosowanie powyższych zasad powinno być połączone z wyborem odpowiedniego pelletu. Im mniejsza będzie wilgotność paliwa, tym większe będą uzyski. Można również rozpatrywać różne gatunki drewna, z którego został wykonany granulat, ale tak naprawdę nie ma to zasadniczego wpływu na uzyskany efekt.

Najważniejsze jest analizowanie wartości opałowej oraz konfrontowanie to z ceną, którą musimy zapłacić za pellet. Dodatkowo można zwrócić uwagę na różne certyfikaty, które są świadectwem właściwości, które są podawane przez producenta.

 

Dlaczego stosować pellet i optymalizować uzysk cieplny?
Pellet stanowi źródło ciepła, które jest opłacalne, a jednocześnie można odnotować coraz większą konkurencyjność w stosunku do innych paliw. Optymalizowanie uzysków ciepła z granulatu sprawia, że ogrzewanie pomieszczeń stanie się jeszcze tańsze. Jednocześnie zostanie spalona mniejsza ilość paliwa, które i tak jest już ekologiczne. Jednocześnie granulat jest wygodny w stosowaniu poprzez zastosowanie automatycznych podajników oraz iskrownika. Automatyka budynkowa pozwala na optymalizowanie procesu wytwarzania ciepła.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja