Zaznacz stronę

Jak sprawdzić, czy pellet nie zawiera żadnych niepożądanych dodatków?

Data publikacji: 18.01.2021

Pellet to ekologiczne biopaliwo, które przyjmuje postać granulatu o niewielkiej średnicy. Wytwarzany jest on głównie z trocin, które pozostają po obróbce drewna. Do jego produkcji można wykorzystać zarówno trociny drzew liściastych, jak i iglastych. Rodzaj surowca użytego do produkcji pelletu wpływa na jego barwę. Pellet wytworzony z odpadów drzew iglastych jest zwykle jaśniejszy w porównaniu do pelletu produkowanego z innych surowców. Jednak sam odcień nie odgrywa znaczącej roli jeśli chodzi o jakość tego biopaliwa. Najważniejsze jest, aby nie zawierało ono żadnych niepożądanych dodatków. W jaki sposób można wykryć ich obecność? Istnieje kilka prostych sposobów, które zostały omówione w tymże artykule.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup pelletu drzewnego?

Na wstępie warto zwrócić uwagę na  ogromne zalety pelletu, które sprawiają, że jest on tak atrakcyjnym paliwem opałowym. Przede wszystkim jest on przyjazny dla środowiska. Stopień zanieczyszczenia powietrza jest obecnie niepokojąco wysoki, dlatego też warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki (takie jak np. używanie węgla do ogrzewania mieszkań). Ogrzewanie węglem wiąże się bowiem ze znaczną emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Podczas jego spalania powstają między innymi takie substancje jak: dwutlenek węgla, tlenki siarki, tlenki azotu, a nawet metale ciężkie (kadm, rtęć, czy też ołów). Ilość emitowanego dwutlenku węgla podczas spalania pelletu jest zaś porównywalna do jego ilości, która pochłaniana jest w trakcie wzrostu surowców wykorzystywanych do jego produkcji.

Dobrej jakości pellet – jakie są jego cechy?

Dobra jakość pelletu drzewnego wiąże się z większą wydajnością procesu jego spalania. Jest to bardzo istotne, gdyż wówczas ogrzewanie za jego pomocą jest nie tylko ekologiczne, ale i opłacalne. Jakie cechy oraz parametry powinien posiadać więc pellet? Jednym z wyznaczników jakości jest ciężar właściwy. Przyjmuje się, że zadowalającej jakości pellety charakteryzują się ciężarem równym 0,6-0,7 kg/litr. Wyznacznikiem jakości pelletu jest również wilgotność produktu. Granulat zawierający zbyt wiele wody łatwo się rozpada, dlatego też łatwo jest na tej podstawie określić wartość tego biopaliwa. Zapach wydzielający się podczas spalania pelletu również świadczy o jego renomie. Powinien być to zwyczajnie zapach palonego drewna. Kolor pelletu również jest odzwierciedleniem jakości. Ważne jest, aby był on jednolity na całej powierzchni granulatu. Poza tym odcień nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Bardzo ważne jest również, aby pellet nie zawierał żadnych dodatkowych, niepożądanych składników. O tym, jak sprawdzić, czy pellet drzewny posiada w swoim składzie dodatki przeczytacie w poniższym akapicie.

Niepożądane dodatki, czyli w jaki sposób wykluczyć ich obecność w pellecie?

Najprostszym sposobem na wykluczenie obecności niepożądanych dodatków w pellecie drzewnym jest dokładna analiza jego wyglądu. Pellet, który nie zawiera żadnych domieszek ma jednolity kolor (jaśniejszy lub ciemniejszy – w zależności od rodzaju surowców, z których został on wykonany). Wszelkie drobiny o kolorze innym niż kolor drewna mogą bowiem świadczyć o dodatku farb, laminatów lub impregnatów do drewna. Kolejną metodą jest ocena zapachu wydzielanego podczas spalania pelletu. Jeśli wyczuwalna jest inna woń niż woń palonego drzewa, prawdopodobnie świadczy to o obecności domieszek w granulacie. W jaki sposób można jeszcze wykryć różnego rodzaju dodatki w tym biopaliwie? Okazuje się, że dobrym sposobem jest prosty test, który przeprowadza się z wykorzystaniem wody. Pellety nie zawierające sztucznych dodatków rozpadają się bowiem pod jej wpływem. Wszystkie te testy są na tyle proste, że każdy może bez problemu określić, czy wykorzystywany przez niego pellet jest wykonany tylko i wyłącznie z odpadów pochodznia roślinnego. Warto zwrócić uwagę na ewentualną obecność niepożądanych dodatków, gdyż obniżają one znacznie jakość pelletu drzewnego.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja