Jaki kolor powinien mieć dobrej jakości pellet?
Data publikacji: 18.01.2021
Zainteresowanie pelletem drzewnym jako opałem nieustannie rośnie. Nic w tym dziwnego, bowiem paliwo to jest niezwykle przyjazne dla środowiska. Stosowanie pelletu jest jednym ze sposobów walki ze smogiem, który zwłaszcza w Polsce stanowi poważny problem. Każdy, kto decyduje się na zmianę metody ogrzewania zastanawia się pewnie, jak wybrać najlepszy pellet. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na jego jakość. Jednym z nich jest kolor. Jakiego koloru powinien być więc dobrej jakości pellet? Na to oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Jak wybrać najlepszy pellet?
Ogrzewanie pelletem drzewnym staje się coraz bardziej powszechne zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Szukasz dobrej jakości pelletu? Oto kilka istotnych cech tego biopaliwa, na które powinieneś zwrócić uwagę:
✔️ zapach – spalaniu pelletu powinno towarzyszyć wydzielanie się charakterystycznej woni palonego drewna. Inny zapach może świadczyć o obecności niepożądanych dodatków,
✔️ kolor,
✔️ ciężar właściwy – ciężar właściwy dobrej jakości pelletu wynosi od 0,6 do 0,7 kg/litr,
✔️ pylenie,
✔️ wilgotność – duża wilgotność granulatu powoduje jego rozpadanie. Dlatego też łatwo jest ocenić, czy pellet nie zawiera przypadkiem zbyt wiele wody,
✔️ obecność dodatków – najlepszym sposobem na ustalenie obecności dodatków jest zanurzenie pelletu w wodzie. Jeżeli ulegnie on rozpadowi, oznaczać to będzie, iż nie zawiera on sztucznych dodatków.
Kolor a jakość pelletu
Na rynku dostępne są różne wersje kolorystyczne pelletu. Okazuje się, że kolor ma ogromny wpływ na jego jakość. Pellet drzewny występuje zazwyczaj w dwóch wersjach: jaśniejszej oraz ciemniejszej. Różne odcienie związane są z rodzajem drewna użytego do jego produkcji. Jasny pellet wytwarzany jest z trocin brzozowych oraz pochodzących z drzew iglastych, zaś ciemniejszy produkowany jest między innymi z trocin orzechu, dębu, wiśni lub drzew egzotycznych. Niektórzy twierdzą, że pellet o jasnym odcieniu jest lepszy jakościowo. Jest to jednak błędne stwierdzenie. Sam odcień nie ma bowiem wpływu na jakość pelletu. Zarówno jasny, jak i ciemny pellet wykazują te same cechy oraz parametry, gdyż różnią się jedynie wykorzystaniem różnych surowców do jego produkcji. Nasze podejrzenia co do jakości pelletu powinien jednak wzbudzić niejednolity odcień tego biopaliwa. Występowanie pojedynczych drobinek o odmiennej barwie świadczy o obecności niepożądanych dodatków. Są to zazwyczaj: resztki farb, laminatów, impregnatów do drewna oraz różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Jakość pelletu zawierającego tego typu dodatki jest zdecydowanie gorsza w porównaniu z jednolitym granulatem.
Co sprawia, że pellet jest tak przyjazny dla środowiska?
Pellet jest inaczej nazywany ekologicznym biopaliwem. Dlaczego? Otóż jest on przyjazny środowisku. Z czego to wynika? Przede wszystkim wiąże się to z tym, iż produkowany jest on z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin lub produktów ubocznych rolnictwa. Jego produkcja nie wiąże się więc z wycinką lasów. Innymi słowy powstaje on z surowców, które do niczego by się już nie przydały, bądź też zostały w tym celu specjalnie zasadzone. Można więc powiedzieć, że źródła tych surowców są wręcz niewyczerpywalne (w przeciwieństwie np. do węgla). Ponadto w wyniku spalania pelletu drzewnego powstaje stosunkowo mało popiołu. Co więcej, popiół ten można wykorzystać jako skuteczny nawóz mineralny do ogrodu. Jednak najistotniejszą zaletą wykorzystywania pelletu jako opału jest stopień emisji dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku jego spalania. Szacuje się, iż ilość dwutlenku węgla pochłaniana przez rośliny (wykorzystane do produkcji pelletu) podczas ich wzrostu jest równa jego ilości, która wytwarzana jest podczas spalania tego paliwa. Dlatego też warto zastanowić się nad praktykowanym przez nas sposobem ogrzewania. Tak niewielka zmiana, jak wykorzystywanie w tym celu pelletu drzewnego może przynieść ogromne korzyści dla środowiska.
Siedziba firmy
Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków
Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008