Jaki pellet drzewny wybrać – liściasty czy iglasty?
Data publikacji: 18.01.2021
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele sposobów ogrzewania budynków. Jednak to właśnie ogrzewanie pelletem drzewnym zasługuje na szczególną uwagę. Z czego to wynika? Otóż przede wszystkim związane jest to z tym, że łączy on w sobie trzy najważniejsze cechy – jest ekologiczny, wydajny oraz przede wszystkim oszczędny. Jest on idealną metodą grzewczą zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Jednak, aby tego typu ogrzewanie przynosiło jak najwięcej korzyści, konieczny jest dobór odpowiedniego pelletu drzewnego. Wyróżniamy dwa główne warianty tego biopaliwa, a mianowicie są to: pellet liściasty oraz iglasty. Czym różnią się one od siebie oraz jaki pellet drzewny najlepiej wybrać? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule.
Co to jest pellet drzewny?
Pellet drzewny jest niezwykle interesującą alternatywą dla paliw tradycyjnie stosowanych do ogrzewania różnego rodzaju budynków. Co ciekawe, jest on nawet bardziej efektywnym paliwem niż zwykłe drewno. Wartość opałowa pelletu drzewnego to aż ponad 16 MJ/kg. Wszystko to dzięki niskiej zawartości wilgoci. Pellet drzewny jest jednak nie tylko bardzo wydajny, ale również ekologiczny. Jest to bardzo istotne w dzisiejszych czasach, gdyż stopień zanieczyszczenia powietrza jest obecnie ogromnym problemem. Używanie węgla jako paliwa opałowego niestety tylko pogarsza jakość powietrza. Podczas jego spalania wydzielają się bowiem liczne szkodliwe substancje (np. tlenki siarki, tlenki azotu oraz dwutlenek węgla). Z kolei w przypadku pelletu drzewnego ilość wydzielanego dwutlenku węgla jest porównywalna z jego ilością pobieraną przez rośliny wykorzystywane do produkcji granulatu, podczas ich wzrostu. Dlatego też ostateczny bilans emisji dwutlenku węgla jest praktycznie zerowy.
Pellet liściasty oraz iglasty – jakie są między nimi różnice?
Drewno pochodzące z drzew liściastych charakteryzuje się znacznie lepszą wartością opałową w porównaniu z drewnem iglastym. Jednak obróbka trocin prowadzona w celu wytworzenia pelletu zmienia ich właściwości. Parametrem, który w najskuteczniejszy sposób określa wartość opałową drewna jest jego gęstość. Mimo tego, że to właśnie drzewo liściaste posiada większą gęstość, to jednak jego obróbka prowadzi do tego, iż jakość pelletu liściastego jest zbliżona do jakości pelletu iglastego. Można więc powiedzieć, że proces produkcyjny prowadzi do zrównania wartości tych dwóch rodzajów pelletu. Ze względu na różne surowce wykorzystywane do produkcji pellet liściasty oraz iglasty różnią się od siebie zapachem wydzielanym podczas ich spalania.
Jak wybrać najlepszy pellet drzewny?
Dobrej jakości pellet drzewny nie powinien zawierać żadnych dodatkowych składników. Ich obecność można wykluczyć na przykład na podstawie obserwacji barwy granulatu. Jeśli kolor na całej jego powierzchni jest jednolity, wówczas można spodziewać się wysokiej wartości wyrobu. Innym, bardzo prostym testem jest zanurzenie granulatu w wodzie. W przypadku pelletu nie zawierającego żadnych sztucznych dodatków ulegnie on rozpadowi. Jeśli chodzi o pochodzenie pelletu, nie ma większego znaczenia, czy sięgniemy po pellet liściasty, czy też iglasty. Tak jak wspomniano wyżej, mają one bowiem porównywalne parametry. Pellet iglasty jest jednak jaśniejszy, dzięki czemu łatwiej jest wykryć w nim ewentualne szkodliwe dodatki. Poszukując dobrej jakości pelletu warto również zwrócić uwagę na zawartość pyłu w opakowaniu z tym produktem. Jego nadmierna ilość znacznie obniża wartość pelletu. Zapach wydzielany podczas spalania pelletu może również stanowić źródło informacji odnośnie obecności niepożądanych składników. Zapach palonego drewna świadczy o bardzo dobrej jakości granulatu. Wyczuwalny poza tym dodatkowy zapach środków chemicznych powinien nakłonić nas do zmiany używanego pelletu drzewnego. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku wybór pelletu marki Kapitan Pellet. Stanowi on bowiem połączenie wysokiej jakości oraz rozsądnej ceny.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż drzewa iglaste, jak również więc wytworzony z nich pellet spala się w nieco szybszym tempie w porównaniu do drzew liściastych. Zauważalna jest również różnica w ilości popiołu – z drewna twardego takiego jak dąb czy jesion zazwyczaj uzyskuje się więcej popiołu niż z drewna miękkiego jakim jest np. sosna. Popiół powstały z drzew iglastych ma jednak mniej składników mineralnych niż popiół z drzew liściastych, co może być istotne w przypadku planowego wykorzystania popiołu w celach ogrodniczych.
Należy pamiętać, aby stosować pellet tylko w zatwierdzonych i odpowiednich systemach spalania zgodnie z instrukcją producenta oraz przepisami prawa. W celu dostosowania ustawień parametrów pieca czy kominka do danego rodzaju pelletu oraz, aby zapewnić sobie bezpieczne i ekonomiczne korzystanie z danego urządzenia wykorzystującego pellet, rekomendowane jest korzystanie z pomocy fachowców oraz autoryzowanych przedstawicieli producenta danego urządzenia spalającego.
Siedziba firmy
Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków
Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008