Zaznacz stronę

Jaki pellet kupić do swojego kotła lub pieca?

Data publikacji: 18.01.2021

Wybór sposobu ogrzewania ma wpływ nie tylko na naszą wygodę, ale także na środowisko. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje ogrzewanie budynków z wykorzystaniem pelletu. Dlaczego? Przede wszystkim wiąże się to z faktem, iż pellet jest paliwem stałym wysoce przyjaznym dla środowiska. W połączeniu z odpowiednim piecem lub kotłem emisja dwutlenku węgla wynikająca ze spalania pelletu jest znikoma. Zdecydowałeś się na zakup tego biopaliwa? Zastanawiasz się jak wybrać dobrej jakości pellet? W tym artykule dowiesz się, jak wybrać najlepszy produkt, który sprawi, że ogrzewanie stanie się przyjemnością.

Nowoczesne kotły oraz piece na pellet

Ogrzewanie z wykorzystaniem pelletu jest wysoce wygodnym, oszczędnym oraz ekologicznym rozwiązaniem. Idealnie nadaje się do budynków mieszkalnych, usługowych, magazynów, a nawet hal produkcyjnych. Jeśli zdecydwałeś się na ten rodzaj ogrzewania, konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalny kocioł lub piec. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu sprzętu, dlatego też każdy z pewnością jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Kotły oraz piece z automatycznym podajnikiem pozwolą cieszyć się przyjemnym ciepłem z jednoczesnym zaoszczędzeniem czasu. Co ciekawe tego typu urządzenia pod względem emisji dwutlenku węgla wyprzedzają nawet najnowocześniejsze kotły gazowe. Po zaopatrzeniu się w odpowiedni kocioł lub piec pojawia się kolejny dylemat. Jaki pellet najlepiej wybrać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Na co w szczególności zwrócić uwagę podczas zakupu pelletu?

Pellet jest paliwem w 100% naturalnym oraz odnawialnym, gdyż wytwarzany jest najczęściej z odpadów drzewnych (np. trocin). Ma on postać niewielkiego granulatu. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę oraz certyfikat. W 2011 roku wprowadzony został certyfikat ENplus, który obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wyróżnia on 3 główne klasy pelletu. Są to:

✔️ klasa A1 – czyli pellet o najwyższej jakości, który przeznaczony jest do ogrzewania gospodarstw domowych. Charakteryzują go wysokie parametry spalania oraz niska emisja azotu. Źródłami surowców do jego produkcji są pozostałości po produkcji z przemysłu drzewnego oraz drewno okrągłe.

✔️ klasa A2 – pellet o większej ilości azotu oraz popiołu wydzielanego podczas jego spalania. Jest on produkowany z drewna okrągłego, całych drzew bez gałęzi oraz pozostałości potartacznych i poprzemysłowych.

✔️ klasa B – podczas spalania pelletu tej klasy powstają duże ilości popiołu oraz spieków.

Najlepszym wyborem będzie więc pellet klasy A1, ewentualnie A2. Jakie parametry oraz cechy pelletu świadczą jeszcze o jego jakości?

Czym charakteryzuje się dobrej jakości pellet?

Bardzo istotne jest, aby kupowany przez nas pellet nie posiadał żadnych sztucznych dodatków. Ich obecność można wykluczyć na przykład poprzez obserwację barwy pelletu. Powinna ona być jednakowa na całej powierzchni granulatu. Wszelkie domieszki w innym kolorze mogą świadczyć np. o obecności farb, laminatów, impregnatów do drewna oraz różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Tego typu dodatki znacznie obniżają jakość pelletu. Jeśli podczas spalania pelletu wyczuwalny będzie zapach inny niż woń palonego drewna, wówczas możemy podejrzewać, że wybrany przez nas produkt posiada niepożądane dodatki. Warto wtedy zdecydować się na zakup innego pelletu. Dobrym testem na obecność dodatków jest również zanurzenie pelletu w wodzie. Dobrej jakości pellet (bez domieszek) ulegnie wówczas rozpadowi. Poza kontrolą barwy granulatu podczas jego zakupu warto również zwrócić uwagę na to, czy wszystkie jego kawałki charakteryzują się jednakową wielkością. Pellet powinien mieć również gładką, lekko szklistą powierzchnię.

Certyfikowane produkty z pewnością posiadają wszystkie opisane powyżej cechy, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy interesujący nas pellet takowy certyfikat posiada. Jeśli szukasz więc pelletu o dobrej jakości, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Kapitan Pellet!

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja