Zaznacz stronę

Zielony węgiel? Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Data publikacji: 18.01.2021

Obecnie pellet stale zyskuje na popularności. Pomimo kosztów jakie wiążą się z przejściem na ten rodzaj ogrzewania decyduje się na niego coraz więcej osób. W wielu przypadkach wynika to promowania pelletu jako paliwa ekologicznego, które z jednej strony jest wydajne, a z drugiej nie wywiera niekorzystnego wpływu na nasze środowisko. Co zatem sprawia, że pellet tak bardzo wyróżnia się na tle innych paliw i może pochwalić się mianem „zielonego węgla”? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Źródła i proces produkcyjny

Pellet wytwarzany jest z biomasy, czyli odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin i produktów ubocznych rolnictwa. Dzięki temu do jego produkcji nie są ścinane żadne zdrowe drzewa, a co więcej możliwie jest efektywne wykorzystanie np. resztek drewna, trocin lub odpadów z tartaków. Ponieważ w trakcie jego wytwarzania nie używa się żadnych paliw kopalnych, możemy zaliczyć go do odnawialnych źródeł energii podobnie jak energię słoneczną lub wiatrową.

Co również istotne w jego procesie produkcyjnym nie wykorzystuje się żadnych dodatkowych substancji chemicznych. Granulat powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia i skleja się dzięki parze wodnej znajdującej się naturalnie w użytych surowcach.

Proces spalania i emisja spalin do atmosfery

Warto zauważyć, że podczas spalania pelletu powstaje zdecydowanie mniej popiołu i szkodliwych substancji chemicznych niż w przypadku węgla kamiennego lub ekogroszku. Dodatkowo ten rodzaj paliwa charakteryzuje się zerowym bilansem emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że przy jego spalaniu do atmosfery emitowana jest podobna ilość dwutlenku węgla jaka zostaje pobrana przez roślinę podczas procesu wzrostu i fotosyntezy.

W trakcie spalania 1 tony pelletu powstaje około 11 kg tlenku węgla. Jest to prawie 5 razy niższy wynik niż w przypadku węgla kamiennego (50 kg) i około dwa razy mniejsza ilość niż przy spaleniu takiej samej ilości koksu (25 kg). Jeżeli chodzi o zawartość tlenków azotu, to po spaleniu tony pelletu otrzymamy jedynie 0,8 kg NO. Jest to najniższa wartość w grupie takich paliw jak: węgiel kamienny, ekogroszek, koks i gaz ziemny. Podobną sytuację widzimy porównując ilość uwalnianych tlenków siarki, gdzie pellet również osiąga najniższe wyniki.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest ilość pyłu zawieszonego powstająca w wyniku spalania paliwa. Szacuje się, że na tonę pelletu otrzymamy jedynie 2,5 kg pyłu. Pod tym względem lepiej od pelletu prezentuje się jedynie gaz ziemny.

Jeżeli porównamy ilość powstającego w trakcie spalania popiołu, to okazuje się, że pellet uzyskuje prawie 25krotnie niższe wyniki niż inne paliwa stałe. Co więcej powstały z niego popiół może zostać wykorzystany do użyźnienia ziemi, np. przydomowych trawników, dzięki czemu możemy czerpać z niego dodatkowe korzyści.

Wydajność pelletu

W zależności od klasy naszego opału i surowców z jakich powstał, podczas spalania 1 tony pelletu uzyskamy od 15 do 19 GJ energii. Decydując się na ten typ ogrzewania domu, powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do tego aby zakupiony pellet posiadał odpowiednie certyfikaty i pochodził od sprawdzonych producentów. W innym przypadku ilość energii może okazać się niższa, a dodatkowo w wyniku spalania powstanie więcej substancji szkodliwych.

Warto dodać, że pellet musi spełniać bardzo rygorystyczne normy. Z tego powodu jeśli widzimy logo DINplus lub ENplus, którego właścicielem jest Europejska Rada ds. Pelletu, możemy mieć pewność, że jest to produkt najwyższej jakości.

Pellet – zielona inwestycja

Pellet jak najbardziej zasługuje na miano paliwa ekologicznego. Pozyskiwany jest w sposób bezpieczny dla środowiska, ze źródeł odnawialnych. Podczas jego spalania powstaje zdecydowanie mniej substancji szkodliwych, które mogą mieć negatywny wpływ na atmosferę. Dodatkowo jest wydajny i posiada wiele zalet jakich nie znajdziemy u klasycznych paliw.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja