Zaznacz stronę

Palenie pelletem w kominku – czy jest to ekologiczne?

Data publikacji: 01.06.2021

Świadomość konieczności troski o środowisko naturalne, współcześnie coraz bardziej rośnie. Dla wielu ludzi ochrona natury staje się podstawą w wielu aspektach życia, również w przypadku wyboru odpowiedniego paliwa do palenia w kominku. Niska jakość spalanego paliwa lub używanie w tym celu produktów, które nie są przeznaczone do palenia, przyczynia się do znacznego obciążenia środowiska.

Pellet – czy jest bezpieczny dla środowiska?

W dzisiejszych czasach technologie kominków szybko się rozwijają, przez co stają się coraz nowocześniejsze. Umożliwia to ich ekologiczne użytkowanie, zgodne z naturalnym ekosystemem. Jednym z naturalnych i ekologicznych sposobów jest palenie pelletem, który obecnie zyskuje coraz większą popularność.

Pellet wliczany jest do rodzaju ekologicznych gatunków paliw, co oznacza, że nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Przyczynia się do tego głównie jego skład i sposób spalania.

Ze względu na swoje ekologiczne właściwości, pellet bywa nazywany zielonym węglem. Jest to czyste paliwo opałowe, które składa się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadków drewnianych, głównie trocin, zrębków oraz wiór. Może być produkowany zarówno z drzew liściastych, jak również iglastych. Przyjmuje postać drewnianego granulatu. Jego ekologiczność przejawia się również w sposobie spalania – pozostawia niewielką ilość popiołu, przez co jest bardziej wydatny niż inne paliwa.

Dodatkowym atutem pelletu, przemawiającym za jego wysoką ekologicznością, jest również fakt, że niewielka ilość popiołu, którą pozostawia, może być ponownie wykorzystana. Sprawdza się jako nawóz naturalny i jest często stosowany w pracach ogrodowych. Z jednej tony pelletu zazwyczaj uzyskuje się około 6-10 kg popiołów, co jest znacznie niższą liczbą, niż w przypadku innych rodzajów paliw.

 

Zalety palenia pelletem

Niewątpliwą zaletą pelletu jest bardzo niskie powstawanie popiołu w wyniku jego spalania oraz brak nieprzyjemnych zapachów, które mogłyby mu towarzyszyć. Emituje znikome ilości dwutlenku węgla, co dodatkowo wpływa na jego ekologiczność. Suchy granulat nie wydziela dużej ilości substancji smolistych, pyłów oraz związków siarki. Na dużą uwagę zasługuje jego niska emisja pyłu zawieszonego, który odpowiada za wysoki poziom smogu w miastach i wsiach.

W przypadku palenia pelletem znacznie ograniczone pozostaje występowanie dymu i pyłu. Minimalna ilość popiołu zapewnia rzadszą konieczność opróżniania popielnika.  Dodatkowo zapach wydobywający się przy spalaniu jest znacznie przyjemniejszy, niż standardowy zapach dymu.

Palenie pelletem zapewnia więc wysoką wygodę użytkowania. Paliwo wysokiej jakości zapewnia rzadką konieczność czyszczenia kotła. Ogólna eksploatacja wymaga mniej wysiłku i zaangażowania, niż w przypadku innych paliw. Pellet jest łatwy w przechowywaniu i nie powoduje zanieczyszczania pomieszczeń.

 

Kominek na pellet 

Kominek na pellet jest wygodnym rozwiązaniem, które w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy jakości powietrza i środowiska naturalnego. Kominki pelletowe mają wiele zalet, które sprawiają, że obecnie cieszą się coraz większą popularnością.

Kominki tego typu są czyste i bezpieczne – łatwiej zachować w nich porządek, niż w tradycyjnych kominkach na drewno. Są również ciepłe i łatwe w użytkowaniu. Paliwo zasilające kominki – pellet – jest łatwe w transporcie. Zazwyczaj jest pakowane w wygodne opakowania, które zapewniają komfort transportu i użytkowania.

Jest to ekologiczne rozwiązanie. Do wytwarzania pelletu zużywane są produkty uboczne pochodzące z wycinania drzew, które inaczej mogłyby być zmarnowane. Przy spalaniu nie są wytwarzane substancje, które w jakikolwiek sposób mogłyby zaszkodzić ludziom lub naturze. Emisja dwutlenku węgla ma wartość zbliżoną do zera. Taką samą ilość rośliny pobierają z powietrza przy fotosyntezie.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja