Zaznacz stronę

Słów kilka o kaloryczności pelletu

Data publikacji: 15.03.2021

Sposób ogrzewania domu to ciągły temat rozmów szczególnie przed zbliżającą się zimą. Coraz więcej osób w trosce o środowisko wybiera paliwa ekologiczne. Świetną alternatywą dla oleju, węgla czy gazu jest pellet, który powstaje z odpadów drzewnych. Dzięki temu jest przyjazny dla środowiska, a przy okazji jest dobrym materiałem opałowym. 

Kilka słów o pellecie

Pellet jest szczególnie popularny w Europie, choć od kilku lat jego popularność rośnie również w Polsce przez wzgląd na swoje właściwości i cenę. Duże znaczenie ma również to, iż pellet należy do odnawialnych źródeł energii. Zaliczany jest do biomasy. Według Unii Europejskiej biomasa to grupy produktów, odpadów, a także pozostałości przemysłu rolnego, leśnego i innych, które w łatwy sposób ulegają rozkładowi. Biomasa to również frakcje odpadów miejskich i przemysłowych.

Pellet posiada wysoką wartość energetyczną. Jest  produkowany z trocin drzew iglastych lub liściastych i prasowany pod wysokim ciśnieniem. Jednak dużo lepsze parametry mają pellety produkowane z drzew iglastych. Ma postać granulatu o średnicy 6-8 mm i długości około 2-3 cm. Trociny wykorzystywane do produkcji pelletu, nie mogą zawierać nawet śladowych ilości zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych. Aby pellet był wydajny, powinien być w odpowiedni sposób zagęszczony i suchy. Do wyprodukowania 1 tony pelletu, zużywanych jest około 5 trocin. Wilgotność pelletu nie powinna być wyższa niż 10% całkowitego ciężaru. Dlatego po spaleniu 1 tony pozostaje około 2,4 kg popiołu, który świetnie sprawdza się jako nawóz do roślin ogrodowych.  Wykorzystywany jest często do ogrzewania budynków jednorodzinnych, a także budynków użyteczności publicznej oraz budynków usługowych. 

 

Kaloryczność pelletu 

Zamiana paliwa na pellet powoduje zmniejszenie emisji CO2 o 2,5 kg na każdym zaoszczędzonym litrze oleju opałowego. Natomiast kaloryczność pelletu może sięgać w granicach 4,6-5 kWh/kg i 16-20 MJ/kg, a jest to niewiele mniej od węgla tzw. ekogroszku, ponieważ wartość opałowa wspomnianego groszku utrzymuje się na poziomie około 22-24 MJ/kg. Oznacza to dużą efektywność, co przyczyni się do większych oszczędności. Kaloryczność 2 kg tej biomasy jest równa kaloryczności 1 litra oleju opałowego. Daje to mniej więcej około 45% oszczędności.

Aby szacunkowo określić ilość ton potrzebnych do ogrzania domu, należy wziąć pod uwagę, stan budynku, a także rodzaj jego izolacji, liczbę mieszkańców tego domu, a także zapotrzebowanie energetyczne. Szacunkowe wyliczenia wskazują, że ogrzewając dom pelletem, zużywa się mniej więcej 1000 kg na miesiąc. Oczywiście w sezonie letnim zużycie pelletu jest o wiele niższe, dlatego powinno go wystarczyć na dłużej. 

 

Dlaczego warto zdecydować się na taką formę ogrzewania?

Ogrzewanie pelletem to świetny sposób dbałości o środowisko. Jest to ekologiczny rodzaj paliwa, ponieważ tworzy się go z odpadów drzew, a podczas spalania nie wytwarza toksyn szkodliwych dla zdrowia. Za jego wykorzystywaniem przemawia również wysoka ekonomiczność i opłacalność. Ogrzewanie domu olejem, gazem czy prądem to dużo droższe rozwiązanie. Pellet z łatwością można również przechowywać i przewozić, gdyż nie zajmuje dużo miejsca i jest często pakowany w 15 kg worki.

Pozostawia po sobie niewielką ilość popiołu, dlatego jest czysty w użytkowaniu. Popiół ze spalania pelletu czyści się o wiele lepiej niż popiół powstały ze spalenia węgla. Wystarczy po prostu raz na 1-2 miesiące wybrać popiół z pieca.

Plusem opalania domu pelletem jest mało wymagająca obsługa pieca. Są one w pełni zautomatyzowane i obsługuje się je kilka przyciskami. Są w stanie samodzielnie rozpocząć i zakończyć cykl grzewczy. 

Pellet jest doskonałym paliwem ekologicznym, a świadomość potrzeby dbałości o środowisko wśród ludzi stale wzrasta. To również niesamowicie oszczędny produkt, a także łatwy w użytkowaniu.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja