Zaznacz stronę

Poznaj historię i tradycje palenia pelletem

Data publikacji: 08.04.2021

Pellet jest dziś jednym z powszechniej stosowanych surowców grzewczych, jednak historia jego powstania nie jest zbyt długa. To odnawialne źródło energii zawdzięczamy poniekąd konfliktom na Bliskim Wschodzie i pomysłowości pewnego inżyniera z USA, który wprowadził pellet do domów prywatnych. Kiedy wsypujemy go do pieca, nie zdajemy sobie sprawy jak barwną i ciekawą historię ma to paliwo. Zacznijmy więc od początku. 

Zanim zaczęto używać pelletu

Pellet w powszechnym użytkowaniu znalazł się dopiero w połowie lat 80. XX wieku. Po II wojnie światowej głównym źródłem energii na świecie oprócz węgla była ropa naftowa. Jej stosunkowo niska cena i dość duże zasoby wyparły z rynku inne źródła energii. Stosowano ją zarówno do ogrzewania jak i w transporcie.

Początkowo dominantem na rynku ropy były Stany Zjednoczone. Z czasem jednak prym przejęły kraje Bliskiego Wschodu, które na początku lat 70. XX wieku odpowiadały już za zdecydowaną większość produkcji ropy. Przełomem był rok 1973 kiedy to doszło do konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a sprzymierzonymi krajami takimi jak Egipt, Syria, Irak, Libia czy Maroko. USA wsparło Izrael, co skutkowało jego zwycięstwem nad siłami przeciwników. Wskutek tych działań kraje arabskie zmieniły sposób naliczania opłat za ropę dla USA i jego sprzymierzeńców, oraz zmniejszyły wydobycie. To z kolei skutkowało znaczącym wzrostem cen, co odbiło się na całej światowej gospodarce. Zaczęły się poszukiwania alternatyw. 

 

Ograniczenia w dostępie do taniej energii

Świat na chwilę niemal zamarł. Wprowadzono szereg ograniczeń, mających na celu zmniejszenie zależności od ropy naftowej i jej zużycia. Niestety nadal nie znaleziono technologii, która mogłaby skutecznie zastąpić ropę naftową. Wiele krajów wprowadziło różnego rodzaju ograniczenia w transporcie. Próbowano również zmienić sposób ogrzewania na wydajny i łatwy w użyciu.

Dobrym skutkiem zmniejszenia wykorzystania ropy naftowej były działania na rzecz powstania Palestyny, które miały na celu złagodzenie sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz dostrzeżenie skutków użycia poszczególnych źródeł energii. Zarówno w Ameryce jak i Europie skierowano wzrok w kierunku odnawialnych źródeł energii, ze szczególną uwagą na małą inwazyjność w środowisko naturalne. 

 

Pierwsze zastosowania pelletu 

Już kilka lat później w USA powstała pierwsza fabryka pelletu. Dostrzeżono, że właściwie przetworzone trociny nie są tylko odpadem wytwarzanym w dużych ilościach m.in. przez przemysł meblarski, ale również doskonałym źródłem ciepła. Początkowo pellet był wykorzystywany jedynie w dużych przemysłowych fabrykach. Domowe kotły nie dawały możliwości jego łatwego i wygodnego wykorzystania. Nadal jednak trwały prace, które zmierzały w tym kierunku. Było jedynie kwestią czasu, kiedy pellet stanie się powszechnie używanym źródłem energii. 

 

Pellet w każdym domu

W 1984 roku dr Jerry Whitfield jako pierwszy opracował kocioł na pellet, umożliwiający jego użycie w każdym domu. Dr Jerry Whitfield był inżynierem lotnictwa, posiadającym doświadczenie w pracy w wielu światowych koncernach. Mimo to swój pierwszy kocioł skonstruował w przydomowym garażu. Następnie poddał go testom na lokalnym uniwersytecie. Po raz pierwszy zaprezentował go na targach urządzeń grzewczych w Nevadzie. Jeszcze podczas trwania targów otrzymał blisko 1000 zamówień na kotły grzewcze. Ten sukces sprawił, że wraz z żoną założył przedsiębiorstwo, produkujące piece na pellet. Następne lata swojej kariery zawodowej poświęcił na ich udoskonalanie. Działał również w kierunku upowszechnienia i rozwoju technologii mających na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w branży ciepłowniczej. Dostrzegł on, że paliwa kopalne są nie tylko drogie, ale również szkodliwe dla środowiska. 

Powszechna popularyzacja pelletu związana była z automatyzacją kotłów na pellet. W Europie jako pierwsi zaczęli ich używać Skandynawowie. Następnie trend ten rozpowszechnił się w innych zachodnich krajach. Dziś pellet jest jednym z najczęściej używanych źródeł ciepła również w polskich domach. 

 

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja