Zaznacz stronę

Jaki pellet wybrać- dębowy, sonowy, czy…?

Data publikacji: 01.06.2021

Od kilku lat obserwujemy wzrost popularności pelletu w naszym kraju. To wszystko za sprawą jego właściwości oraz niskich kosztów ogrzewania. Podejmując decyzję o zakupie pelletu, często jednak kierujemy się jedynie ceną, a nie zwracamy uwagi na to, który rodzaj ogrzewania zapewni  nam maksymalną siłę grzewczą. Rodzaj pelletu ma ogromny wpływ na ogrzewanie budynku, dlatego warto zagłębić temat i poznać różnice między pelletem iglastym a liściastym. Dowiedz się, jaki pellet jest lepszy, dębowy czy sosnowy?

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo opałowe w postaci granulatu uzyskiwane w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpadów roślinnych. W Polsce najpopularniejszy jest pellet drzewny. Przyjmuje on wartość opałową drewna, jednak co ciekawe – nie wchłania wilgoci oraz nie ulega samozapłonowi, co oznacza, że z powodzeniem możemy go przechowywać przez dłuższy okres w garażach czy też pomieszczeniach gospodarczych. Co więcej, w miarę upływu czasu nie traci on również swoich właściwości.

Pellet stanowi jedno z odnawialnych źródeł energii, dlatego planując wymianę pieca, w trosce o ochronę środowiska często decydujemy się na ten rodzaj ogrzewania. Na jego popularność wpływa również dobra kaloryczność przy jednoczesnym minimalnym poziomie zabrudzenia. Czystość zapewnia mu produkowanie niewielkiej ilości popiołu, który co ciekawe bogaty jest w niepalne związki mineralne.

 

Jak wybrać dobry pellet?

Przy zakupie dobrego rodzaju paliwa nie warto kierować się ceną, gdyż tanie pellety  często nie posiadają odpowiednich certyfikatów, co sprawia, że powodują szkody w obrębie pieca oraz oddają zdecydowanie mniej energii. Dobrej jakości pellet posiada certyfikat ENplus, który zapewnia nas o tym, że do jego wyprodukowania użyto wyłącznie drewna i nie ma w nim żadnych dodatków, które mogłyby powodować uszkodzenie kotła. Aktualnie rynek jest przepełniony różnym rodzajem pelletu. Wyróżniamy:

✅ Pellet drzewny – pellet z odpadków drzewnych np. trociny, zrębki,
✅ Pellet Agro – pellet z odpadków rolniczych np. słoma, siano,
✅ Pellet z łuski słonecznika.

Wybierając odpowiedni rodzaj paliwa opałowego, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jaki rodzaj budynku chcemy ogrzać, jaka jest jego powierzchnia oraz jaki rodzaj kotła posiadamy.

Pellet iglasty czy liściasty?

Podczas wyboru pelletu uwagę powinno się zwracać przede wszystkim na jego kaloryczność, która świadczy o walorach energetycznych. Pellet iglasty ma nieco lepsze parametry od liściastego, co mogłoby się wydawać dziwne, gdyż zazwyczaj to drzewa liściaste wykazują się dużo lepszą wydajnością. Zasada ta jednak dotyczy drewna nieprzetworzonego.

W przypadku pelletu role zostały odwrócone. Wpływ na to ma proces pelletyzacji, podczas którego dochodzi do prasowania i granulacji drewna. Postępowanie wpływa na zmianę jego gęstości, która jak wiadomo, odgrywa kluczową rolę w wyznaczaniu wartości energetycznej.

Obróbka drewna sprawi, że gęstość drzewa iglastego i liściastego ulegnie co prawda wyrównaniu, jednak związki żywiczne zawarte w drzewie iglastym uczynią je wydajniejszym.

 

Pellet dębowy, a pellet sosnowy?

Pellet dębowy jest trudniejszy do wyprodukowania, dlatego przy jego zakupie musimy uważać. Na rynku najczęściej spotykamy pellet dębowy mieszany z innym rodzajem drewna, co sprawia, że łatwo nabrać się na produkt niskiej jakości. Wysokiej jakości pellet dębowy powinien mieć przeważającą część trocin dębowych, najlepiej powyżej 85%.  Przed zakupem należy sprawdzić, czy pellet nie zawiera przebarwień. Pożądany jest jednolity kolor. 

Te dwa rodzaje pelletu różnią się od siebie kolorem, efektywnością oraz zapachem. Pellet sosnowy wykazuje nieco mniejszą aktywność energetyczną, jednak jego spalanie jest bardzo dobre. Często wybór pomiędzy pelletem sosnowym a dębowym, to po prostu osobiste preferencje. Warto więc spróbować obu i wybrać ten najlepszy dla naszego kotła.

Siedziba firmy

Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków

Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008

Logowanie

l

Rejestracja