Zużycie pelletu – od czego zależy?
Data publikacji 11.05.2021
Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domów pelletem. Jest to biomasa, która posiada naturalne pochodzenie i nie emituje zbyt wielu spalin. Stanowi doskonałą alternatywę dla gazu, oleju lub węgla. Wskazujemy jakie zalety posiada pellet certyfikowany wykorzystywany w kotłach na biomasę. Przedstawiamy także wyliczenia ekonomiczne, a także odnoszące się do porównania go z ekogroszkiem.
Dobowe zużycie pelletu
Wykorzystywanie pelletu do ogrzewania umożliwia zachowanie czystości i wygody. W ciągu miesiąca zużywane jest średnio ok. 600 kg, a zatem w ciągu dnia spalanych jest ok. 19 kg. Te dane nie odnoszą się do sezonu letniego, kiedy wykorzystywane jest ok. 3 kg, które umożliwiają posiadanie ciepłej wody. Największą ilość pelletu spala się w pierwszym sezonie, kiedy ciepło jest wykorzystywane do wysuszenia zawilgoconych murów i wygrzania instalacji. Później, wydatki już maleją. Choć wpływ na to posiada kilka czynników jednocześnie.
Ile pelletu potrzeba do ogrzania domu?
Wiele osób obawia się, że posiadanie kotła na pellet podwyższy rachunki za ogrzewanie. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in.: model kotła, powierzchnia domu, stan techniczny nieruchomości i jakość stosowanego pelletu.
Szczególnie istotny jest rodzaj zastosowanej izolacji budynku. Przy odpowiednim ociepleniu o wiele łatwiej go ogrzać, co przekłada się na niższe rachunki. Przy czym typ paliwa musi odpowiadać parametrom kotła.
Każdy budynek posiada zapotrzebowanie energetyczne, na podstawie którego można określić zużycie pelletu. Przy lepszej izolacji szybciej osiąga się pożądaną temperaturę. Równolegle należy posiadać odpowiednio ustawiony kocioł. Lepsza jakość pelletu pozwala ograniczyć jego zużycie.
Zużycie pelletu w ciągu roku i sezonu
Powyższe zużycie o wiele łatwiej jest określić przy pomocy przykładu. Dla domu 150 m2, w którym zachodzi konieczność ogrzania wody to najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie nowego pieca i instalacji. Firmy zajmujące się produkcją pelletu wskazują, że niespełna 6 ton pelletu umożliwia ogrzanie tego domu.
Kalkulator zużycia pelletu
Wiele stron posiada kalkulator zużycia pelletu, który ułatwia wyliczenia dla domu o konkretnej powierzchni. Są to oczywiście ilości szacunkowe, ponieważ w rzeczywistości jest to uzależnione od kilku czynników.
Dokładne wyliczenie zużycia pelletu jest skomplikowane. Stąd też warto zadbać o właściwe ustawienie kotła, co pozwala w wielu sytuacjach zmniejszyć spalanie.
Jakie powinno być zużycie pelletu w Twoim domu?
Ile pelletu potrzeba do ogrzania 100 m2 domu? W przypadku chłodnej zimy należy liczyć na zużycie około 3,5 t pelletu. Przy wyższych temperaturach to zazwyczaj ok. 2,5 t. Co daje w przypadku mroźnej zimy ok. 2000 zł na sezon. Dla porównania gaz ziemny to wydatek rzędu 3651,14 zł.
Co robić, gdy jednak zużycie pelletu jest zbyt wysokie?
Niekiedy wystarczą niewielkie zmiany, aby znacznie obniżyć wartość rachunków za ogrzewanie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność okien i innych otworów w domu. Nieszczelne okna umożliwiają znaczną utratę ciepła, dlatego warto zadbać o ich stan.
Jak zmniejszyć zużycie pelletu?
Stan okna jest znaczący dla zużycia. Należy sprawdzić, czy nie uległy wypaczeniu przy wykorzystaniu poziomicy. Krzywizna wynosząca więcej niż 3 mm na jednym metrze oznacza konieczność wymiany okna. Jeżeli jest mniejsza, to wystarczające będzie wyregulowanie docisku skrzydła w odniesieniu do ościeżnicy i włożenia właściwych uszczelek okiennych, które są bardzo tanie. Uszczelki dostępne są w firmach zajmujących się montażem okien.
Warto porównać zużycie z innymi osobami. W przypadku domów właściwie zaizolowanych przy wykorzystaniu trzyszybowych okien i grubej warstwy styropianu, ich rachunki za ogrzewanie są znacząco niższe.
Siedziba firmy
Rynek Kleparski 17 lok. 4
31-150 Kraków
Odbiór osobisty
ZNT Połaniec
28-230 Połaniec
+48 533 386 008